[P] Świerkowy dworek

Przeglądano 481 razy

1. Położenie lokacji


Państwo: Cesarstwo, prowincja Sorvest, Księstwo Vanth, Hrabstwo Turgonia.
Położenie: Azeloth, wschodnia część miasta.

Hatauaka

2. Opis lokacji


Działka, na której znajduje się ten wolnostojący dom, otoczona jest mierzącym niespełna dwa metry murem, obrośniętym gęsto bluszczem. Od strony północnej znajduje się usytuowana w nim centralnie furtka oraz przesunięta mocno na lewo szeroka brama, do których prowadzi brukowana, miejska droga. Za bramą wjazdową znajduje się podobna, szeroka alejka dla powozów oraz wierzchowców, prowadząca przed stajnię, przylegającą do niej wiatę oraz przed sam dom.
Od żeliwnej furtki biegnie kamienna ścieżka, wcinająca się w ukwieconą wiosną i latem zieleń. Prowadzi ona do jednokondygnacyjnego, murowanego domu z kamiennymi fundamentem, o pobielonych ścianach kontrastujących z drewnianymi belkami wzmacniającymi konstrukcję. Dwuspadowy dach zachodzi niemal na frontowy portyk zwieńczony dwoma prostymi kolumienkami. Wystarczy pokonać trzy schodki, by znaleźć się tuż przed misternie rzeźbionymi, ciężkimi, drewnianymi drzwiami, do których przymocowana jest mosiężna kołatka w kształcie wilczego pyska. Masywna klamka wykonana z tegoż samego materiału poddaje się naciskowi zaskakująco lekko.
Pierwszym pomieszczeniem, po przejściu przez drzwi wejściowe, jest przedsionek, bezpośrednio łączący się z korytarzem, który wieńczą ciężkie, hebanowe schody prowadzące na piętro. Po lewej stronie, jeszcze przed schodami, znajduje się szerokie przejście do przestronnego salonu. Drzwi prowadzące na prawo od korytarza wiodą zaś do gabinetu, a kolejne – do kuchni.

Salon


Biały sufit salonu przecinają drewniane belki stropowe. W centrum pomieszczenia ustawiona jest rozłożysta kanapa rogowa, przed którą stoi niski, masywny stolik z olejowanego drewna bukowego. Z drugiej strony stolika są dwa fotele, które po obróceniu frontem do kominka znajdującego się na zachodniej ścianie salonu, dają wygodę w korzystaniu z niego podczas chłodnych, jesiennych i zimowych wieczorów. Każdy z tych mebli, zarówno sofa, jak i fotele, okryte są grubymi, wełnianymi kocami z miękkiej alpaki w kremowych kolorach i wyłożone poduchami w odcieniach szarości. Kominek wykończono ciosanym kamieniem łupkowym.
Przy wschodniej ścianie salonu ustawiony jest stół jadalniany, wokół którego stoi sześć krzeseł. Komplet wykonano z hebanu. Przez środek blatu stołu przechodzi misternie dziergany na szydełku, biały bieżnik, zaś siedziska krzeseł obite są wzmocnionym, kremowym płótnem. Strony wschodnia i południowa wpuszczają najwięcej światła za dnia, więc to na tych ścianach usytuowano okna, których framugi kontrastują ciemną barwą drewna z jasnymi ścianami pomieszczenia. Okna można osłonić beżowymi, płóciennymi zasłonami, które okalają je z obu stron, sięgając od karnisza aż do samej podłogi wykonanej z jasnego drewna klonowego.
W rogu salonu ustawiony jest sporej wielkości dobrze wyposażony barek z alkoholami i różnej wielkości kieliszkami oraz kubkami.
Na południowej ścianie salonu wstawione są drzwi prowadzące na werandę, z której kilkoma schodkami można przejść bezpośrednio do ogrodu, mieszczącego się za domem. Wzdłuż ścianek werandy zamontowano ławę z miękkim obiciem, która służyć może również jako skrzynia do przechowywania koców czy innych rzeczy. Na ławie ułożone są różnej wielkości, kolorów i struktur poduchy i poduszki oraz kilka koców.

Gabinet


Na środku gabinetu umiejscowione jest mahoniowe biurko, za którym stoi wysoki, skórzany fotel. Oprócz nich w gabinecie są trzy zwykłe, drewniane krzesła. Na blacie biurka zwykle przygotowanych jest kilka czystych kart do pisania oraz inkaust i pióro, zaś w jego rogu stoi lampa oliwna. Przy zachodniej ścianie gabinetu, zaraz za plecami fotela, ustawiony jest regał ze zwojami. W gabinecie również jest barek, jednak znacznie mniejszy niż ten w salonie, choć oferujący raczej mocniejsze trunki. Okno gabinetu wychodzi na podwórko przed domem, pozwalając dostrzec zbliżających się do domu gości. Przy oknie wisi klatka z dwoma kanarkami: Arakiem i Grappą. W letnie dni klatka przenoszona jest na werandę lub do ogrodu. Południową ścianę gabinetu w sporej części tworzy piec kaflowy, po którego drugiej stronie znajduje się kuchnia.

Kuchnia


Jest to ostatnie z pomieszczeń parteru, a można z niej również wyjść na zewnątrz. Znajduje się tu płyta żeliwna z piecykiem chlebowym oraz połączony z nią, wspomniany wcześniej, piec kaflowy (z paleniskiem po stronie kuchni). Kuchenna część pieca posiada tak zwany ‘murek’ - część do siedzenia, zwykle wyłożoną kocem, tak by można było na niej bezpiecznie usiąść i się ogrzać. W kuchni jest też prosty stół i kilka krzeseł oraz przejście do niewielkiej spiżarni, gdzie na półkach przechowywane są przetwory domowej roboty, suszone mięsiwa, wędliny i sery, przekąski takie jak orzechy czy suszone owoce. Ze spiżarni można wąskimi schodkami wejść do piwniczki, w której na specjalnych półkach przechowywane są trunki różnej maści i mocy.

Dwubiegowe powrotne schody wykonane z ciemnego, hebanowego drewna prowadzą na piętro domu, gdzie znajdują się sypialnie i łaźnia. Można też stąd wejść na poddasze, stanowiące otwartą przestrzeń.

Sypialnia Igora


Surowy wygląd i kolorystyka tego pomieszczenia jednoznacznie wskazują, komu zostało przeznaczone. Od ciemnej, drewnianej podłogi odcina się kontrastem dywan z jasnego, wiedźwiedziego futra, leżący przed ustawionym w centralnej części pokoju przestronnym łożem, okrytym ciemnoszarą narzutą i poduchami w szarych odcieniach. Ściana u wezgłowia łóżka to zwykłe, pobielone cegły, odcinające się równo od szarych, gładkich ścian pokoju, do których na specjalnym wieszaku przymocowano ceremonialny miecz bastardzi, zwisający ostrzem ku dołowi. Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że to tylko ozdoba, ale wprawne oko może dostrzec, że klinga broni jest ostra i solidna, a jej dostojna rękojeść, mimo misternych zdobień, wyprofilowana została do niepełnego chwytu obydwu dłoni. U podnóża łoża stoi masywna skrzynia z żeliwnymi okuciami.
Po lewej stronie od drzwi jest przejście do wydzielonej garderoby. Okno można zasłonić prostą, ciemnobrązową zasłoną bez ozdób, zakładek i fałdek. Minimalizm tego pomieszczenia burzy komoda z szufladami, stojąca pod jedną ze ścian oraz znajdujący po przeciwległej stronie kominek, przed którym stoi fotel obity szarym płótnem i skórą. Na wschodniej ścianie pokoju znajduje się wyjście na balkon.

Sypialnia Hany


Rozkład drugiego pokoju jest lustrzanym odbiciem pierwszej sypialni, różni się nieznacznie w umeblowaniu i kolorystyce wnętrza oraz nieco większej garderobie. Centralnym i najbardziej przykuwającym uwagę meblem tej sypialni jest rozłożyste łoże z półprzezroczystym, białym baldachimem wspartym na masywnej, drewnianej konstrukcji łoża. Mebel okryty jest popielatą narzutą i białymi poduchami. Podobnie jak w poprzednim pomieszczeniu, tak i tutaj, na ciemnej drewnianej podłodze przed łóżkiem leży jasne wiedźwiedzie futro. Pod ścianą naprzeciw okna stoi toaletka wykonana z drzewa czereśniowego z lustrem i dostawionym do niej krzesłem. Przed kominkiem zaś, zamiast fotela, leży potężna pufa - worek z mięciutkiej, wzmacnianej płótnem, bordowej bawełny wypchany gęsim pierzem, który można ułożyć na kształt fotela lub leżanki. Przestronna garderoba może zmieścić pokaźną ilość strojów i dodatków do nich. Okno przysłaniają cieniutkie firanki otoczone zasłonami w kolorach szarości i bieli. Przed oknem stoi potężna drewniana skrzynia wzmacniana żeliwnymi okuciami - identyczna z tą w pokoju obok. Z tego pokoju również można wyjść na balkon.

Pokój gościnny


Pokój gościnny jest najmniejszym z pokoi domu. Mieści w sobie dwa jednoosobowe łóżka, przy każdym z nich stoi niewielka szafka nocna. Jest tu też szafa i komoda oraz okno z widokiem na ogród. Pomieszczenie nie jest tak przestronne, jak dwie główne sypialnie, ale jest przytulne i schludne, utrzymane w płynnie przechodzących między sobą barwach brązu i beżu oraz zieleni.

Łaźnia


Strop tego pomieszczenia został celowo obniżony, by łatwiej było je ogrzać. Znajduje się tu osobne palenisko do grzania wody oraz - tak jak piętro niżej - piec kaflowy stojący na styku ścian dwóch pomieszczeń - łaźni i pokoju gościnnego. W łaźni kafle zostały ułożone również na podłodze, by tworzyć przed owalną, sporej wielkości balią gładką, wodoodporną powierzchnię. Z zachodniej, zewnętrznej ściany budynku wyziera pompa, dzięki której w łatwy sposób można mieć dostęp do świeżej wody, pochodzącej z zabudowanej kamieniem studzienki.
Owalna, sporej wielkości balia oba szczyty ma wysoko wyprofilowane, zaś środkiem ranty idą znacznie niżej. Dzięki niewielkiemu korytku wcinającemu się w kaflową podłogę, wodę z balii odprowadza się bezpośrednio do rynny na zewnątrz, czyniąc pomieszczenie niezwykle praktycznym. Przy oknie stoi wiadro na zimną wodą, a nad nim haczyk, na którym wisi cebrzyk. Pomieszczenie dodatkowo jest wentylowane szeregiem niewielkich okienek tuż pod nieco obniżonym, w stosunku do innych pokoi, sufitem pomieszczenia. W rogu łaźni stoi regał z równiutko złożonymi ręcznikami oraz różnego rodzaju mydłami i innymi pielęgnacyjnymi specyfikami. Na północnej ścianie zamocowane jest zwierciadło oprawione w olejowane drewno bukowe, zaś obok - wieszaki na ręczniki i półka na drobiazgi. Przy tej samej ścianie znajduje się wysoki stolik o niewielkim blacie z dzbanem i misą oraz spodek z mydłem.

Dobudówka


Od zachodniej strony do domu przylega niewielka dobudówka, składająca się z dwóch izb - sypialnianej i dziennej, którą zamieszkuje para Hobbitów - Tibbo i Yolanda Boffinowie, zatrudnieni w Świerkowym Dworku jako służba.

Stajnia


Także od zachodniej strony, pod murem, w sąsiedztwie dobudówki znajduje się niewielka stajnia, wyposażona w boksy dla czterech koni. Do jej północnej ściany przylega wiata, w której można postawić wyprzęgnięty powóz.

Obelisk ogniskujący


Zaraz za południową ścianą stajni znajduje się Obelisk ogniskujący, który dzięki swojemu umiejscowieniu jest niewidoczny dla oczu postronnych przechodniów.

Ogród


Do ogrodu można przejść po wejściu na teren posesji, mijając dom od wschodniej strony. Bezpośrednie wyjście z domu do ogrodu umożliwia weranda. Przy samym domu, wzdłuż ściany posadzone są rośliny ozdobne: przebiśniegi, krokusy, tulipany, lilie, róże, liliowce, astry, cynie, frezje, piwonie, słoneczniki oraz krzewy hibiskusa i jaśmin. Krótko przycięty zadbany trawnik, który środkiem przecina kamienna ścieżka prowadząca do zadaszonej dwuosobowej huśtawki z szerokim siedziskiem, jest jedyną przestrzenią dającą ogrodowi wrażenie ładu i składu. Za huśtawką rosną stare drzewa owocowe - dwie jabłonki, grusza i czereśnia, dające cień w słoneczne dni. Po prawej stronie, wzdłuż okalającego ogród muru, który gęsto obrasta bluszcz, posadzone są krzewy malin, jeżyn, porzeczek i agrestu. Dalej, w rogu pochyla się nad altaną potężne i rozłożyste drzewo orzecha. W drewnianej altance znajdują meble ogrodowe: ława z unoszonym siedziskiem, krzesła i stół, a wzdłuż jej barierki w sezonie umiejscowione są kwietniki z bratkami. Po prawej stronie ogrodu wydzielono niskim płotkiem niewielką przestrzeń na warzywa: marchewkę, pietruszkę, rzodkiewkę, sałatę, szczypior oraz zielnik, w którym rosną mięta, rozmaryn, tymianek, bazylia, oregano.

3. Historia lokacji


Budynek jest stosunkowo młody. Działkę pod budowę domu od miasta wykupił dwanaście lat wstecz Gwindano Luntho, kupiec pochodzący z Careogrodu. Interes kwitł w związku z wysokim zapotrzebowaniem na granit w Cesarstwie. Gwindano postanowił zainwestować w kilka nieruchomości w miejscach, w których często przebywał podczas swoich podróży po kontynencie. Jedną z nich był Świerkowy Dworek, biorący swą nazwę od kilkudziesięciu świerków rosnących tuż za południową częścią muru. Budowa rozwlekła się na kilka lat, dom został wreszcie wykończony, ale akurat koniunktura na rynku nieco się zmieniła, a kupiec w międzyczasie zrobił kilka felernych inwestycji i, chcąc ratować swój budżet, zaczął wyzbywać się kolejno majątku. Dom z działką w Azeloth wystawił na sprzedaż po wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Nabywca znalazł się dość szybko i do tego oferował płatność gotówką. W taki oto sposób, 15 Penharia 4368 roku, Igor von Plauen stał się jego właścicielem. W akcie własności oprócz swojego nazwiska, z tylko sobie znanych powodów, dopisał także Hanę d’Otaris. To właśnie ona zajęła się aranżacją wnętrza i nadaniem miejscu ostatecznego wyglądu.

4. Lista NPC i graczy, którzy ją zamieszkują lokację.

Igor von Plauen [10338]
Hana d’Otaris [11719]
oraz goście właścicieli

NPC:
Miano: Tibbo Boffin
Rasa: Hobbit
Wiek: 46 lat
Charakter: Prawdziwie Neutralny
Profesja: Sługa
Opis: Tibbo jest dość wysokim jak na hobbicie standardy przedstawicielem swojej rasy. Dogląda posiadłości pod nieobecność właścicieli, zajmuje się ogrodem, wszelkimi drobnymi naprawami, zaopatrzeniem oraz oporządzaniem koni i stajni. Brązowe włosy przyprószone są już siwizną, a niebieskość oczu już nie jest tak intensywna jak za młodu.

Miano: Yolanda Boffin
Rasa: Hobbit
Wiek: 42 lata
Charakter: Neutralny Dobry
Profesja: Sługa
Opis: Yolanda, od przeszło dwóch dziesiątek lat niezmiennie u boku swego męża. Wraz z nim sprawuje pieczę nad domem, zajmuje się sprzątaniem, gotowaniem, praniem. Jasne, krótkie włosy zwykle przewiązuje zwiniętą w pasek chustką. Bystre spojrzenie brązowych oczu wyłapuje najmniejszy pyłek kurzu. Po domu zwykle chodzi ze wspartym do biodra stołkiem, by móc wszędzie sięgać.

5. Lista stworzeń oraz roślin, jakie można tam napotkać


Ekler - bury, spasiony kocur Boffinów, który jak każdy szanujący się kot łazi własnymi ścieżkami.
Arak i Grappa - para kanarków zamieszkująca zwykle klatkę w gabinecie.

6. Proponowany koszt lokacji wg cennika


1x Dom = 0,00775845919490627% * CLZ( 13 969 362 921) = 10 838 073
1x Kapliczka = 0,000272292947469566% * CLZ( 13 969 362 921) = 380 376
Łączna cena = 0,00803075214237584%CLZ = 11 218 449

{"location_parameters":[
{"paramname":"populacja", "paramvalue":3},
{"paramname":"obrona", "paramvalue":1},
{"paramname":"produkcja materiałów", "paramvalue":0},
{"paramname":"generowanie prestiżu", "paramvalue":1},
{"paramname":"produkcja złota", "paramvalue":0},
{"paramname":"luksus", "paramvalue":3},
{"paramname":"skrytka", "paramvalue":2},
{"paramname":"rzemieślnictwo", "paramvalue":0},
{"paramname":"grawernia", "paramvalue":0},
{"paramname":"koszty NPC", "paramvalue":0},
{"paramname":"stragan", "paramvalue":0},
{"paramname":"wiara", "paramvalue":2},
{"paramname":"nauka", "paramvalue":0},
{"paramname":"CLZ%", "paramvalue":0.0803075%},
{"paramname":"cena w złocie", "paramvalue":11218449}]}

+ 10mln - Obelisk ogniskujący
Całkowity koszt - 21 218 449

7. Typ lokacji


Prywatna - właściciele: Igor von Plauen [10338] (90% kosztów) i Hana d’Otaris [11719] (10% kosztów)

8. Autor:


Hana d’Otaris
Igor von Plauen

Wróć do strony głównej