[KE] Koniec Ery - poradnik i zasady

Przeglądano 1513 razy

Jako iż różne informacje o KE są rozrzucone w wielu miejscach chciałem zebrać wszystko w jednym miejscu aby łatwiej wam było się właczyć w rozgrywkę.

Jeśli macie szczegółowe pytania, to mozecie je zadać na forum w tym wątku.

Ogólne zasady

1. W KE może wziąć udział każdy gracz KF
2. Uczestnictwo w KE odbywa się poprzez ogłoszenia oznaczone tagiem [KE](fajnie jak dodacie do tagu KE informację jakiego wątku dotyczy), tylko ogłoszenia są brane pod uwagę w narracji, nie oznacza to jednak iż nie można odgrywać sesji powiązanych z wydarzeniami z ogłoszenia. Jak najbardziej można to zrobić we własnym zakresie bez angażowania MG.
3. Jedna osoba może zamieścić jedno ogłoszenie w jednym wątku jedną postacią na tydzień. Nie wolno dodawać ogłoszeń z multikont w wątku, w którym już jedno konto danej osoby dodało ogłoszenie.
4. W każdą sobotę będzie dodawana narracja, która jest zapisywana pod treścią danego ogłoszenia. Znajduje się tam też informacja o tym jaki wynik miał rzut oraz informacje dodatkowe.
5. Rzuty są wykonywane kością 5k5, wynik jest średnią wyników z wszystkich kostek. Wynik równy i większy niż 3 oznacza sukces, wynik mniejszy niż 3 oznacza porażkę. Wysokość sukcesu i porażki decyduje o ostatecznym kształcie narracji. Brana jest tutaj też pod uwagę sytuacja geopolityczna oraz ranga samego wydarzenia opisanego w ogłoszeniu. Im ranga wydarzenia wyższa tym większy może być sukces lub porażka.
6. W sobotę (i w niedzielę jeśli taka informacja się pojawi) nie wolno dodawać nowych ogłoszeń. Dopiero po zakończeniu pisania narracji.
7. Jeśli w narracji organizacja, ród, osoba prywatna wydaje w jakiś sposób złoto w ogłoszeniu powinno przesłać równowartość zadeklarowanej kwoty przez bank na ID 1. Brak takiego złota przy narracji oznacza iż opisywane wydarzenia nie zostały sfinansowane. Informacje o przesłaniu opłaty (ile i za co) należy dodać w ogłoszeniu z tygonia, w którym dokonano opłaty pod wątkami.

Dodawanie ogłoszenia

Dodanie ogłoszenia pociąga ze sobą następujące czynności:

1. Należy wymyślić czego ogłoszenie ma dotyczyć (należy wybrać i zapoznać się z jednym z dostępnych wątków), musi być ono powiązane z prowadzoną postacią lub jej organizacją, rodem. W ogłoszeniu można zawrzeć informacje, które powinny zachowywać ciągłość np. nie można opisywać, że postać przejechała 10 kilometrów, zabiła bandytów, a dwa dni później napisała list do króla. Wydarzenia muszą zachować ciągłość i być możliwe do wykonania w maksymalnie jeden dzień. Jeśli chodzi o kontakty listowne to można napisać maksymalnie dwa listy.
2. W ogłoszeniu na samym końcu należy dodać wątki, których ogłoszenie dotyczy, powinny one dokładnie streszczać to co się w wogłoszeniu wydarzyło bez dodatkowych elementów. Maksymalnie 2-3 punkty.
3. Spisane ogłoszenie należy podesłać na pocztę do ID 1, który zatwierdzi je pisząc "ok" lub napisze co należy poprawić.
4. Jeśli ogłoszenie zostanie zaakceptowane należy je dodać przez ogłoszenia do plotek i poczekać na narrację.

Dodatkowe informacje

Koniecznie w ogłoszeniu swoim zawsze określajcie ile posiadacie pod komendą ludzi. Pod wątkami trzeba dodać wtedy w nowym wieszu opis "NPC" i tam wpisać, że "mam 200 żołnierzy". 
Zdobywanie uznania, ludzi, środków zależy od rzutów:
1. Ludzie - rzut na 3.0 daje 10 osób, rzut powyżej 20, poniżej 5.
2. Złoto - rzut na 3.0 daje 2mln SZ, rzut powyżej daje do 10 mln SZ, poniżej nawet 0.
Podkomendnym musicie płacić po 10k SZ na tydzień za osobę. Wysyłane na ID 1 na początku lub w trakcie tygodnia (kwota jaką musicie wysłać to kwota brutto, czyli nie zwracacie uwagi na podatek, jak macie zapłacić 40k to wysyłacie 40k a nie 43k).
Podkomendni czyli NPCe, których ogólnie wykorzystujecie w KE. Liczą sie także NPCe, którzy pochodzą z wykupionych lokacji (jesli przebywają poza nimi).

Jeśli chcecie zdobyć uznanie, szacunek, posłuch musicie dodawać ogłoszenia z tym związane, każde będzie wam zależnie od rzutów dawało korzyści i zbliżało do sukcesu lub oddalało. Za każdy sukces uznanie rośnie o 10% mieszkańców skali miasta w którym odbyło się wydarzenie z ogłoszenia.

Można przeciwdziałać działaniom innych graczy, nie wolno jednak uśmiercać ani kaleczyć postaci graczy (NPCów jak najbardziej). Przeciwdziałanie musi być przygotowane skrupulatnie i mieć fabularne uzasadnienie.

Zdobywanie terenów działa na zasadzie zdobywania uznania. Wszystko zależy od rzutu.

Nie wolno wykorzystywać metawiedzy gracza do kształtowania ruchów postaci. Wiedza o kontrakcji innych postaci jest wiedzą gracza i nie może on jej wykorzystywać w swojej reakcji, ale może się oczywiście próbować zabezpieczyć za wczasu czyli w momencie wykonywania swojej pierwszej akcji. Jeśli tego nie robi lub zrobi to tylko połowicznie musi ponieść tego konsekwencje. Rzuty na powodzenia dla przeciwstawnych akcji będa wykonywane dla obu stron, strona, która ma większy wynik wygrywa a ta, która ma mniejszy ponosi konsekwencje przegranej. Różnica decyduje o poziomie konsekwencji.

W ogłoszeniach KE nie opisujemy wyników swojej akcji, nie bawimy się też w narratora i nie określamy co ktoś mógł zobaczyć, pomyśleć. Możemy to jedynie zasugerować przez opisanie, że postać gracza mogła tak pomyśleć, że ktoś coś widział lub pomyślał ale to narracja określi czy rzeczywiście tak było.

Trzeba się postarać by śledzić wątek, w którym się uczestniczy. Nie wszystkie wątki są otwarte, należy to sprawdzić w ostatniej narracji jaka w danym wątku się pojawiła (ogłoszenie na czerwono). Jeśli narracja jest zamknięta to nie można do niej dodawać ogłoszeń. Warto śledzić to co robią inni gracze w danym wątku ale także co robią inni gracze w powiązanych wątkach. 

Ogłoszenia nie muszą być epickie, to od was zależy czego będą dotyczyć i jak wpłynie to na wasze postacie. Możecie dzięki KE zdobywać prestiż, wystarczy zgłosić swoją postać tutaj.

--------------------------

Całe wydarzenie KE jest zorganizowane i prowadzone tylko przez Thorana(ID1) także jeśli macie jakieś pytania piszcie bezpośrednio do niego. Oczywiście niech to nie będą pytania, na które odpowiedź znajduje się powyżej ;)

Czy rzuty w KE są wiarygodne? Gwarantem rzutów jest Admin, są one wykonywane wyłącznie przez niego, nie są w żaden sposób modyfikowane na czyjąś korzyść lub niekorzyść. Same zaś narracje są pisane na bazie wydarzeń wcześniejszych i tego co wydarzyło się w danym ogłoszeniu. Im większa ranga wyzwania tym większe koszty i zyski. Zdarzały się sytuacje, że jeśli rzuty nie podeszły jak choćby IB w Ostwaldzie to całe ich staranie się o założenie Enklawy nie wypalało i ginęli ludzie. Wtedy odbudowa pozycji trwała dłużej. Oczywiście, jeśli wynik rzutu był prawie pozytywny lub prawie negatywny to zawsze ma wpływ na konsekwencje w narracji. Im wyższy wynik tym lepiej, im niższy tym gorzej. 

Jeśli macie wątpliwości co do rzutów i ich interpretacji zawsze można napisać na ID 1 i dowiedzieć się szczegółów.

Na razie to tyle. Zapraszamy do KE ;)

Wróć do strony głównej